În curțile unor bătrâni e zarvă mare deoarece păsările acestora parcă nu mai vor să asculte de stăpâni. Cocoșul este alungat de acasă de moșneag pentru că nu poate face ouă și, astfel, începe aventura isteței păsări prin lume. Cu cine se va întâlni în drumul său și dacă va reuși să găsească drumul înapoi spre casă vă invităm să aflați chiar la spectacol!
Însă se mai întâmplă ceva neașteptat…un personaj din lumea Disney, Minnie Mouse, se va rătăci în povestea noastră. Ce caută simpatica Minnie în „Punguța cu doi bani” și cum de-a ajuns ea acolo? Puteți afla doar venind duminică, 10 februarie 2019, la ora 11:00, la Ateneul din Iași!
Povețele pe care copiii le vor învăța de la personaje sunt legate de faptul că egoismul nu duce niciodată la ceva bun, că trebuie să fie darnici și să ofere ajutor celor ce au nevoie, că nu trebuie să asculte mereu de gura lumii, că nu trebuie să își însușească lucruri care nu le aparțin, că trebuie să lupte pentru bunurile lor, că invidia nu ne face mai buni, ci din contră și că nu trebuie să caute răzbunare doar pentru că planurile nu pot fi duse la bun sfârșit.
Biletele pot fi achiziționate accesând
https://ateneuiasi.ro/ticketsys-event/spectacol-de-teatru-pentru-copii-punguta-cu-doi-bani-marionnette-show-10-02-2019-1100/ sau direct de la casieria Ateneului de luni până vineri în intervalul orar 10.00 -16.30 ori cu o oră înainte de începerea spectacolului.